Yazılım

Facebook Tarafından “Blender” Duyuruldu

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu olan Facebook, sunduğu hizmetlerin yanı sıra yapay zeka konusunda da önemli işlere ayak basmaya devam ediyor. Mark Zuckerberg yönetimindeki şirket, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı yatırımlarla yapay zeka konusunda önemli bir araç geliştirmişti. Şimdi de tekrardan yeni bir yapay zeka aracı daha geliştiren Facebook, bu seferde bir yapay zeka destekli bir sohbet botu geliştirdi. “Blender” olarak isimlendirilen sohbet botu kullanılmak üzere testlerine başlandı. Blender’ı, test eden kullanıcılar ise daha insancıl bir yapay zeka botu olduğu yönde varsayımsal aktarıldı.

Facebook şirketi tarafından yapılan açıklamalara göre Blender, diğer şirketler tarafından geliştirilen ve aynı işlevi yapan yapay zeka araçlarından daha ikna edici ve insancıl olduğu öngörülüyor. Yapılan açıklamalara göre, Facebook Blender’ın bu insanı ikna edici olabilmesinin arkasında yatan empati, bilgi ve kişilik ile ilgili becerileri eklendiği ve geliştirildiği ortaya konuyor.

Facebook Blender: Yapay Zekanın İnsana Yakın Hali - Haber

 

Blender ilk olarak başladığı testlerle beraber gerçek kullanıcılara da bu imkanı sağladı. Yapılan testler sonucunda Blender, insancıl davranışından dolayı toplumda ilgi çekmeye devam edecek gibi görünüyor. Facebook çalıştığı büyük ekip ile şimdiden yaptığı bu başarı, Blender’ı bu hale getirdi. Facebook, büyük ölçekli sinir ağlarını birleştirdiğini bu durumdan da anlayabiliyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Emirhan Keskin

Merhaba, ben Emirhan 19 yaşındayım. Uzun zamandır yazılım ile ilgileniyorum. İlk yazılım maceram 6 yıl önce başlamıştı. O zamanlar yaşıtlarım sokakta oyun oynarken ben genelde bilgisayar başında olurdum. Veya bilgisayarda oyun oynardım. Ve her zaman aklım da şu vardı oyun yapmak veya oyuna bir şeyler eklemek çok zor mudur ? sorusu aklıma takılmıştı. Ve araştırmaya başladım. Oyun tasarlamak, oyundaki karakterleri hareket ettirmek için ne gerekliydi. Bunu araştırırken kendimi C# Console'undaki o siyah ekranda ilk "Hello World" kodunu yazdırmayı başarırken buldum. Tabi ben araştırmaya oyun ile başlamıştım ama o araştırma öylece kaldı. Kendi yeteneğimi C# ve Php de buldum. Şuan ise Freelancer olarak Wordpress, C# Masaüstü uygulamar ve Php ile ilgileniyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı