Facebook Tarafından “Blender” Duyuruldu

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu olan Facebook, sunduğu hizmetlerin yanı sıra yapay zeka konusunda da önemli işlere ayak basmaya devam ediyor. Mark Zuckerberg yönetimindeki şirket, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı yatırımlarla yapay zeka konusunda önemli bir araç geliştirmişti. Şimdi de tekrardan yeni bir yapay zeka aracı daha geliştiren Facebook, bu seferde bir yapay zeka destekli bir sohbet botu geliştirdi. “Blender” olarak isimlendirilen sohbet botu kullanılmak üzere testlerine başlandı. Blender’ı, test eden kullanıcılar ise daha insancıl bir yapay zeka botu olduğu yönde varsayımsal aktarıldı.

Facebook şirketi tarafından yapılan açıklamalara göre Blender, diğer şirketler tarafından geliştirilen ve aynı işlevi yapan yapay zeka araçlarından daha ikna edici ve insancıl olduğu öngörülüyor. Yapılan açıklamalara göre, Facebook Blender’ın bu insanı ikna edici olabilmesinin arkasında yatan empati, bilgi ve kişilik ile ilgili becerileri eklendiği ve geliştirildiği ortaya konuyor.

Facebook Blender: Yapay Zekanın İnsana Yakın Hali - Haber

 

Blender ilk olarak başladığı testlerle beraber gerçek kullanıcılara da bu imkanı sağladı. Yapılan testler sonucunda Blender, insancıl davranışından dolayı toplumda ilgi çekmeye devam edecek gibi görünüyor. Facebook çalıştığı büyük ekip ile şimdiden yaptığı bu başarı, Blender’ı bu hale getirdi. Facebook, büyük ölçekli sinir ağlarını birleştirdiğini bu durumdan da anlayabiliyoruz.

emirhankeskin
2001 Samsun Doğumluyum. Yurt dışı ve yurt içi bir kaç şirkette çalışma imkanım oldu. Edindiğim bu tecrübeler kendimi geliştirmem de bana büyük etkisi oldu. Şuan da ise freelancer olarak dışarıdan müşterilerime yardımcı olmaktayım.