Yazılım

Tarayıcılardan Flash Player Kalkıyor

İnternet sitelerinin bir dönem vazgeçilmezi olan Adobe Flash Player artık emekli oluyor. Adobe, Flash desteği kesin olarak kesileceğini açıkladı.

Adobe Flash desteği bu yıl 31 Aralık’ta bitiyor. Adobe Flash, bir dönem internet sitelerinin vazgeçilmezi olarak biliniyordu. YouTube bile ilk başlarda Adobe Flash’i video hizmetlerinde multimedya desteği sağladığı için kullanıyordu. Adobe 3 yıl önce yaptığı bir açıklamada 2020 yılında Flash Player desteğinin sonlandırılacağı duyurulmuştu. Artık bu tarih netleştirildi ve Flash desteğinin 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle kullanılamayacağı söylendi.

HTML 5 ve CSS 3 tarafında yaşanan gelişmeler, Flash tarafının ömrünün kısalmasına neden oldu. Ayrıca Flash ile ortaya çıkan güvenlik açıkları da Adobe’nin alacağı bu kararda büyük rol oynadı. Adobe Flash’ın bu kadar hızlı düşüşünün sebepleri arasında 2010 yılında Steve Jobs’ın yapmış olduğu detaylı açıklamalar da Flash’ı büyük etkiledi. Bununla birlikte Google Chrome tarayıcısından Flash desteğini tamamen kaldırmış ve Flash tarafında ise bu artık toparlanamayacak bir süreç başlamış oldu.

Flash desteğinin sonlanacağını gören internet siteleri akışlarında herhangi bir bozulma olmaması için sitelerinde yeni yöntemleri uygulamayı başladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Emirhan Keskin

Merhaba, ben Emirhan 19 yaşındayım. Uzun zamandır yazılım ile ilgileniyorum. İlk yazılım maceram 6 yıl önce başlamıştı. O zamanlar yaşıtlarım sokakta oyun oynarken ben genelde bilgisayar başında olurdum. Veya bilgisayarda oyun oynardım. Ve her zaman aklım da şu vardı oyun yapmak veya oyuna bir şeyler eklemek çok zor mudur ? sorusu aklıma takılmıştı. Ve araştırmaya başladım. Oyun tasarlamak, oyundaki karakterleri hareket ettirmek için ne gerekliydi. Bunu araştırırken kendimi C# Console'undaki o siyah ekranda ilk "Hello World" kodunu yazdırmayı başarırken buldum. Tabi ben araştırmaya oyun ile başlamıştım ama o araştırma öylece kaldı. Kendi yeteneğimi C# ve Php de buldum. Şuan ise Freelancer olarak Wordpress, C# Masaüstü uygulamar ve Php ile ilgileniyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı