WordPress Nedir ?

WordPress Nedir?

WordPress Dünya’nın en gelişmiş açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemidir. İçerisinde binlerce eklenti ve tema barındırır. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu sistemin aynı zamanda ücretli hizmet’de vermektedir. Aralarındaki fark ise hosting domain gibi temel gereksinimleri tek bir  yerden sağlayabilirsiniz. Yeni başlayanlar için WordPress Nedir? sorusu çok fazla kafaları kurcalıyor. Bunun için en çok sorulan soruları başlıklar halinde yazımızda bulabilirsiniz.

 

WordPress Ne İşe Yarar?

Siteler için hazırlanmış ücretsiz sınırsız kullanım hakkına sahip olabileceğiniz bir (CMS) içerik yönetim sistemidir. Sitenizi daha kolay yönetmenizi sağlayan ve bir çok özelliği ile site kurulumu ve kullanımı açısından kolaylık sağlar. Bir blog sahibi iseniz yazı yazmak için kaynak kodlara girmenize gerek kalmadan admin sayfasına girerek tek sayfa üzerinden bu işlemleri halledebilirsiniz.

 

Worpdress Sitem Gereksinimleri Nelerdir?

  • PHP versiyon 7.2 yada daha yenisi.
  • MySQL versiyon 5.6 yada daha yenisi Veya MariaDB versiyon 10.0 yada daha yenisi.
  • Opsiyonel olarak HTTPS desteklemesi. HTTPS kullanmanız yakın gelecekte zorunlu bir hal alacak gibi duruyor.

WordPress Nereden Nasıl Edinilir?

WordPress’i ilk önce sitenize yani hosting’e kurmanız gerekmektedir. Bunun iki türlü yolu var ikisi de çok basit adımlardan oluşur. Birkaç dakikada wordpress alt yapılı siteniz hazır olacaktır.

  1. Cpanel İle Kurulum
    Kullandığınız hosting’in paneli “Cpanel” ise hızlı kurulum alanında “WordPress” seçeneği ile tek tık ile WordPress kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem 2 dakikadan kısa sürer ve bir çok adımı otomatik olarak tamamladığı için önerimiz kesinlikle bu seçenektir.
  2. El İle Kurulum
    WordPress kurulum dosyalarını bilgisayarınıza indirerek FTP aracılığı ile sunucunuza yükleyebilirsiniz. Yükledikten sonra SQL kullanıcı girişi ve veritabanı oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra ana dizine attığınız dosyaları siteadi.com’a girerek çalıştırarak adımları takip ederek kurulumu başarı ile tamamlayabilirsiniz.

 

WordPress’e Eklenti Veya Tema Nasıl Yüklenir?

WordPress içerik yönetim sistemini diğer içerik yönetim sistemlerinden ayıran en büyük özellik kesinlikle eklenti ve tema desteğidir. İster admin panelinden isterseniz FTP aracılığı ile tema ve eklenti kurabilirsiniz. Panelden zip halindeki dosyayı yükleyerek otomatik kurulum gerçekleştirebilir veya FTP aracılığı ile açılmış dosyaları yükleyebilir aynı zamanda düzenleme yapabilirsiniz.

 

emirhankeskin
2001 Samsun Doğumluyum. Yurt dışı ve yurt içi bir kaç şirkette çalışma imkanım oldu. Edindiğim bu tecrübeler kendimi geliştirmem de bana büyük etkisi oldu. Şuan da ise freelancer olarak dışarıdan müşterilerime yardımcı olmaktayım.